De eerste bewoners van de Marslanden.

Herkent u nog een of meerdere van deze ‘eerste bewoners’? We horen het graag…
We zien o.a.: Danny van den Heuvel, Arend Jan Veurink, Harold van Galen, Corina Keuken, Rianne Prins en Ineke Bakker.

Op 29 november 2000 werden de eerste woningen in de nieuwe uitbreidingswijk Marslanden officieel in gebruik genomen. De foto’s zijn indertijd digitaal gemaakt en dat is nu ook goed te zien. De kwaliteit houdt veel te wensen over. Toch is zo’n momentopname een markering in de geschiedenis.

De oudste plannen voor bebouwing van de vroegere Hardenberger en Heemser marsgronden dateren al uit 1970. In het gemeentearchief worden dossiers bewaard waaruit blijkt dat men tien jaren bezig is geweest met het plan om dat gebied te gaan ontwikkelen voor woningbouw. Uiteindelijk zag men ervan af, omdat de bodemgesteldheid te wensen over liet.

Voor het eerst naar binnen…

Vervolgens besloot het gemeentebestuur om niet aan de overzijde van de rijksweg, maar ten oosten van de stad nieuwbouw te realiseren. Daartoe werd het woningbouwplan Baalder in ontwikkeling gebracht. Toen dat was ‘volgebouwd’, ging Baalderveld op de schop en vervolgens – de geschiedenis herhaalt zich – kwam een uitbreiding aan de overzijde van de rijksweg weer in beeld.

Nieuwe ontwikkelingen zorgden ervoor dat het gebied ‘op de Marsch’ nu wel bouw- en woonrijp kon worden gemaakt. De gemeente deed het echter niet (meer) in eigen beheer. Ze liet het over aan projectontwikkelaars Marslanden BV, waarmee in 1997 een exploitatieovereenkomst was gesloten.

Nieuwbouwwoningen…

Vanaf dat moment werd hard gewerkt om fase 1 van het nieuwe woningbouwplan te ontwikkelen. In juni 2000 werden de straatnamen vastgesteld: Blanckvoortallee, van Raesfeltallee, van Rechterenallee, Schotlaan, Loorlaan, Veldsinklaan, van Laarstraat, Guillaume van der Graftstraat en de Schans.

De eerste sleutel wordt overhandigd.
Rechts: wethouder Wendt.

Reactie van Gerrit Hakkers uit Collendoorn (een vroegere ‘uitgekochte’ bewoner van dit gebied):
Volgens mij is de man op de foto bij Egbert Wendt de directeur van Marslanden b.v. (ontwikkelingsmaatschappij) de heer Herman Koopman.

Sleutels van de nieuwe woningen, bezorgd per helikopter…

Reactie Roel Gritter (die tevens bovenstaande drie foto’s meestuurde):
Volgens mij werd de gemeente door het provinciebestuur verplicht de plannen voor Marslanden in de ijskast te zetten en moest men eerst Baalder en later Baalderveld bebouwen. Toen die twee wijken vol waren, moest alsnog de N34 worden overgestoken. De sleutels voor de eerste woningen werden per helikopter aangeleverd, waarna wethouder Egbert Wendt ze aan de eerste bewoners overhandigde.